[Do strony głównej] [Galeria]
 

Portret kobiety (p.Dunin?)

IX 1931

pastel na szarym papierze
64,7x49,2 cm
sygn. l.d.: 1931 IX / Witkacy / (T.Es) NII / NP.

Portret przedstawia kobietę o dużych, podłużnych szaro-niebiesko-zielonych obwiedzionych podwójnym konturem oczach, krótkich sfalowanych włosach i szerokich cynobrowo-karminowych ustach ujętą frontalnie, w popiersiu. Portret rysowany jest wysmakowanym cienkim konturem, wokół postaci artysta zaznaczył neonowozieloną poświatę, co mimo realistycznego ujęcia twarzy nadaje portretowi lekko niesamowity wyraz. Niesamowitość tę podkreśla dodatkowo wyraz oczu modelki intensywnie wpatrzonych w widza. Ponadto twarz i włosy modelowane są cieniutkimi kreskami - białymi, żółtymi i ugrowymi, co sprawia, że portret jest niezwykle subtelny. Modelka jest ubrana w żakiet z klapami narysowany przez artystę szkicowo, w przeciwieństwie do werystycznego opracowanie twarzy. Wszystkie te cechy przemawiają za niewątpliwym autorstwem Stanisława Witkiewicza.

We wrześniu 1931 roku Witkacy wykonał dużo portretów, przede wszystkim swoich zakopiańskich i krakowskich przyjaciół - rodzin Głogowskich i Leszczyńskich. Ponadto, jak wynika z wpisów do jego kalendarza (przechowywanego wraz z rękopisami jego listów do żony w Książnicy Szczecińskiej) rysował też portrety na zamówienie. Nie figuruje w nich niestety nazwisko p. Dunin, jednak nie wszystkie zamówione portrety były tam wpisywane. Możliwe jest też, że osoba modelki jest tożsama z p. Rudnicką figurującą w kalendarzu Witkacego pod datami 11-12 IX 1931 r., gdyż portret ten nie został dotąd zidentyfikowany. Niezależnie od tego nie ma powodu wątpić, że jest on autentyczny.

Został on namalowany jako wariant typu "E" - według Regulaminu Firmy Portretowej "S.I.Witkiewicz", który dla tej kategorii zakładał "dowolność interpretacji psychologicznej, według intuicji firmy". W tym typie Witkacy malował na ogół kobiety o subtelnej urodzie, w których odnajdywał również interesującą osobowość.

Bibliografia:

© Anna Żakiewicz 2003


Witkacy Domain
[Do
góry]
[Wróć] [Strona główna] [Naprzód]

[kalendarium] [twórczość] [firma] [bibliografia] [aukcje] [falsyfikaty] [legendy] [witkacologia] [aktualności] [ośrodek] [opieka]

© Anna Żakiewicz, Mikołaj Machowski 2003