[Do strony głównej] [Galeria]
 

Portret kobiety (Stefania z Machów Konińska)

1935

Papier brązowy, pastel
62,8 x 47,7 cm [w świetle oprawy]
sygn. l.d.: Ign Witkiewicz; p.d.: 1935 (T.B) NP / NII

Portret przedstawia kobietę - o ciemnych, zaczesanych do tyłu włosach, brązowych oczach, lekko garbatym nosie i małych ciemnoczerwonych ustach, z lekkim rumieńcem na policzkach - ujętą frontalnie w półpostaci na neutralnym, seledynowym tle malowanym ukośnymi smugami pastelu. Modelka ubrana jest w brązową luźną bluzkę, zawiązaną pod szyją. Jej głowa opracowana jest realistycznie, z fotograficzną niemal dokładnością, bluzkę potraktowano bardziej szkicowo, niemniej - z dużym wyczuciem formy, podkreślonej swobodnym, czarnym konturem.

Jest to klasyczny przykład portretu typu B. Typ portretu artysta zaznaczył obok swojej sygnatury, wraz z adnotacją, że w czasie rysowania nie palił papierosów (NP) i nie pił alkoholu (NII).

W połowie lat trzydziestych Witkacy nie tylko nabrał znacznej biegłości w posługiwaniu się pastelami, lecz osiągnął w tej dziedzinie mistrzostwo, dzięki czemu portrety z tego okresu odznaczają się doskonałym wyczuciem zarówno fizyczności osoby portretowanej jak i jej psychiki. Omawiany portret, mimo iż z pozoru nie wyróżnia się niczym szczególnym, doskonale prezentuje te właśnie umiejętności artysty, widoczne zwłaszcza w niezwykle subtelnym opracowaniu twarzy i włosów modelki oraz bardzo zręcznym odtworzeniu miękkiej materii jej bluzki.

Portret jest również interesujący z uwagi na osobę modelki - Stefanię z Machów Konińską (1894-1963), żonę Karola Ludwika Konińskiego (1891 - 1943) - blisko zaprzyjaźnionego w Witkacym pisarza, publicysty, krytyka literackiego. Konińscy mieszkali w Zakopanem od 1929 roku. Stefania Konińska była córką kierownika szkoły w Rudawie pod Krakowem i nauczycielką. Po wyjściu za mąż w 1921 roku porzuciła pracę, by opiekować się chorym mężem.

© Anna Żakiewicz 2003


Witkacy Domain
[Do
góry]
[Wróć] [Strona główna] [Naprzód]

[kalendarium] [twórczość] [firma] [bibliografia] [aukcje] [falsyfikaty] [legendy] [witkacologia] [aktualności] [ośrodek] [opieka]

© Anna Żakiewicz, Mikołaj Machowski 2003